Przejdź do menu Przejdź do treści

Stowarzyszenie ASF – Zaproszenie do udziału w wolontariacie w Niemczech i Wielkiej Brytanii 2020-2021

Szanowni Państwo,

Stowarzyszenie ASF w Polsce zaprasza do udziału w programie wolontariatu międzynarodowego, w ramach którego młodzi ludzie z Polski mogą wyjechać na rok do Anglii lub Niemiec. Wolontariat rozpoczyna się we wrześniu 2020 roku i kończy w sierpniu 2021r.

Aktion Sühnezeichen/Friedensdienste/Action Reconciliation/Service for Peace

to organizacja założona w 1958 roku w Niemczech.

Jest to organizacja wysyłająca wolontariuszy, głównie niemieckich,  do krajów, które ucierpiały w wyniku drugiej wojny światowej. W Europie Zachodniej są to Belgia, Francja, Holandia, Norwegia, Wlk. Brytania, a od czasów przełomu z końca lat osiemdziesiątych również kraje Europy Środkowej i Wschodniej:  Polska, Czechy, Rosja, Białoruś i Ukraina. Wolontariusze ASF pracują też w krajach, których wojna bezpośrednio nie dotknęła, ale gdzie jeszcze żyją ofiary tamtych czasów – w USA i Izraelu.

Wolontariat ASF dostępny jest również dla wolontariuszy spoza Niemiec. Polscy wolontariusze mogą pracować w projektach ASF w Niemczech i w Anglii.

W Niemczech jest to program dla wolontariuszy z różnych krajów, natomiast w Anglii pracują wolontariusze z Polski i z Niemiec. Wszyscy wolontariusze ASF w danym kraju spotykają się na wspólnych seminariach. W Niemczech jest to grupa ok. 20 osób z różnych krajów, w Anglii ok. 12-14 osób z Polski i Niemiec.

Wolontariat trwa 1 rok. Rozpoczyna się we wrześniu, a kończy w sierpniu następnego roku. Projekty wolontariatu związane są z muzeami-miejscami pamięci, miejscami spotkań i ośrodkami edukacyjnymi oraz grupami ludzi wymagającymi różnorodnej pomocy: osobami starszymi m.in. dawnymi więźniami obozów koncentracyjnych, niepełnosprawnymi oraz imigrantami.

Kandydaci do wolontariatu powinni przesłać następujące dokumenty ( w języku niemieckim lub angielskim – zależnie od kraju, w którym chcą pracować):

  • Formularz aplikacyjny w języku angielskim lub niemieckim, zależnie od kraju, do którego się aplikuje
  • 4 zdjęcia.

Osoby, które zostaną przyjęte, są zobowiązane do odbycia praktyki, najlepiej w organizacji zajmującej się działalnością socjalną, przed rozpoczęciem wolontariatu. Mają też dostarczyć zaświadczenia o stanie zdrowia od lekarza i stomatologa.

ASF ponosi koszty podróży wolontariusza na początku i na końcu wolontariatu a także dojazdu na seminaria w trakcie wolontariatu. Wolontariusze otrzymują kieszonkowe, pieniądze na mieszkanie i wyżywienie, są też ubezpieczeni na wypadek choroby i nieszczęśliwych wypadków.

ASF jest organizacją non-profit i stara się zdobywać fundusze na sfinansowanie swej działalności z różnych źródeł. Są to środki kościelne a także organizacji i instytucji niemieckich i europejskich.

Koszty rocznego programu wolontariatu to średnio 10.000 EUR. Aby ta działalność mogła być utrzymywana na tak dużą skalę jak obecnie, ASF zdane jest również na pomoc uczestników programu wolontariatu.

Wolontariusze proszeni są o wpłacenie kwoty 650 EUR na rzecz programu ASF – jest to dobrowolny wkład uczestników umożliwiający dalszy rozwój działalności organizacji, nie jest on warunkiem przyjęcia do programu wolontariatu.

Wolontariusze mogą pozyskać sponsorów, którzy zapłacą za nich tę kwotę. Jeżeli ktoś nie jest w stanie zapłacić tej kwoty i nie uda się zorganizować sponsorów, możliwe jest zwolnienie z opłaty w części czy też nawet całości.

 

STRONA PROJEKTU>>>

FORMULARZ APLIKACYJNY