Przejdź do menu Przejdź do treści

Ośrodek Dokumentacji Filmowej Nauki Polskiej


W XXI wieku przed nauką polską stoją duże wyzwania. Ewoluujące w sposób niezwykle szybki nowe techniki multimedialne wymuszają przystosowanie się do charakteru ich rozwoju. W nauce najważniejsze jest słowo pisane, jednak w przekazie, niezwykle ważne jest przecież słowo mówione. To drugie niestety jest ulotne. Należy więc je w jakiś sposób zachować. Popularne kiedyś nagrywanie na taśmie magnetofonowej, od dawna jest systemem przestarzałym, dającym małe możliwości późniejszej obróbki, a przez to wykorzystania materiału. Powstały w 2013 roku z inicjatywy profesora Huberta Chudzio Ośrodek Dokumentacji Filmowej Nauki Polskiej wychodzi naprzeciw nowym wyzwaniom.

W polskich placówkach uniwersyteckich pracuje wielu wybitnych naukowców. Ich znakomite prace publikowane są nie tylko w kraju, ale również zagranicą. Warto więc, aby oprócz publikacji pojawił się człowiek, który je stworzył. Taką możliwość daje nagranie filmowe.

Dzięki Ośrodkowi można stworzyć archiwum polskiej nauki, archiwum żywe, gdzie swoje osiągnięcia będą przedstawiać sami ich autorzy. Praca nad dokumentacją obliczona jest na wiele lat, a z każdym kolejnym rokiem wartość zrealizowanych nagrań będzie rosła.

Człowiek, nawet ten wybitny nie jest nieśmiertelny (co roku polska nauka bezpowrotnie traci wybitnych jej przedstawicieli, po których zostają ich publikacje, a przecież może zostawać więcej, również wizerunek, głos i własne pasje), ale jego myśl może być przecież wieczna.

Refleksja ta stała u podstaw stworzenia cyklu „Rozmowa z Mistrzem”, w ramach którego gromadzimy wywiady z wybitnymi badaczami historii, których dokonania na polu naukowym oraz w zakresie krzewienia wiedzy o swojej epoce są powszechnie uznane. Podczas rozmowy pytamy rozmówców o ich karierę naukową, co skłoniło ich do podążenia taką właśnie ścieżką życiową, jakie szczególne momenty zapadły im w pamięć oraz co składa się na wyjątkowość ich warsztatu badawczego. Poruszamy również kwestie mniej formalne. Pytamy o lata studenckie, zainteresowania pozanaukowe. Staramy się wydobyć opowieści z pogranicza świata nauki i codzienności, a zabawne sytuacje, których w życiu naszych rozmówców nie brakowało, pozwalają nam bliżej poznać ludzi, których pomnikowy wizerunek, zbudowany na podstawie ich publikacji, mamy z reguły przed oczyma. Owoce naszych działań przedstawiamy poniżej.

dr hab. Hubert Chudzio, prof. UKEN

dr Adrian Szopa

Kierownik Ośrodka: Adrian Szopa

Współpraca: Andrzej Gillmeister, Jerzy Ciecieląg, Mariusz Solarz, Marcin Gadocha, Marek Wilczyński


Edward Dąbrowa