Krystian Węgrzyniak
Imię i nazwisko (nazwisko na dyplomie): Krystian Węgrzyniak
Kierunek studiów: Historia, Turystyka historyczna i dziedzictwo kulturowe
Tryb studiów: Stacjonarny
Rok ukończenia studiów: 2023
Tytuł pracy dyplomowej, nazwisko promotora, data obrony: Życie rodzinne świętych niewiast z dworów panujących w Polsce, Czechach i na Węgrzech w XIII wieku, promotor: prof. dr hab. Franciszek Leśniak, Data obrony: 13 lipca 2021 r.
Sir Lancelot nad Bobrem – propozycja oferty turystycznej dla Wieży Książęcej w Siedlęcinie, promotor: dr Michał Niezabitowski, Data obrony: 13 września 2022 r.
Domy beginek na Śląsku i w Małopolsce w średniowieczu, promotor: prof. dr hab. Jerzy Rajman, Data obrony: 12 lipca 2023 r.
Praca zawodowa: W 2021 r. realizowałem praktyki studenckie w Fundacji Chronić Dobro przy Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, gdzie zostałem na dłużej pracując jako przewodnik. Od października 2023 r. jestem słuchaczem Szkoły Doktorskiej naszej uczelni, gdzie pracuje nad dysertacją dotyczącą społeczeństwa miasta Kazimierz pod Krakowem w wiekach średnich. W latach 2020-2023 byłem członkiem Studenckiego Koła Naukowego IHiA, w ostatnich miesiącach pełniąc obowiązki przewodniczącego Sekcji Turystyki Historycznej. Działalność w kole naukowym pozwoliła mi na poszerzanie moich zainteresowań co miało wpływ na decyzje odnośnie do mojej przyszłości.
Hobby/pasja: Moją wielką pasją jest gatunek fantasy, a w szczególności jego odmiana mediewistyczna co koresponduje z moimi zainteresowaniami historycznymi i miało duży wpływ na wybór studiów. Moim marzeniem jest napisanie autorskiej powieści. Poza tym jestem kibicem sportowym, do moich ulubionych dyscyplin należą piłka nożna i koszykówka a w sezonie zimowym też skoki narciarskie.
Moja rada dla kandydatów i studentów podejmujących i odbywających studia w Instytucie Historii i Archiwistyki: Polecam traktować studia nie tylko jako chodzenie na zajęcia i zaliczanie egzaminów. Warto poszerzać swoje zainteresowania czytając książki, ale też i poznawać historię w terenie. Studiowanie kierunków historycznych w takim mieście jak Kraków stwarza duże możliwości. Warto angażować się w dodatkowe inicjatywy, dzięki którym można zawierać ciekawe znajomości z ludźmi spoza swojego rocznika. W Instytucie Historii i Archiwistyki panuje wspaniała atmosfera, która sprawia, że chce się zostać na dłużej.