Zaproszenie na wykład prof. Hanocha Gutfreunda pt. „Polskie korzenie Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie”

Szanowni Państwo,
zapraszamy na współorganizowany przez IHiA wykład prof. Hanocha Gutfreunda pt. „Polskie korzenie Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie” w 100. rocznicę otwarcia Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, połączony z rozmową o wojennych i powojennych losach rodziny Gutfreundów.
Spotkanie poprowadzi: dr hab. prof. UKEN Anna Zapalec.
Wykład odbędzie się 24 lutego (poniedziałek) br. o godz. 17.00 w sali kinowej (I piętro) w Fabryce Emalia Oskara Schindlera (oddział Muzeum Krakowa), ul. Lipowa 4, Kraków
Prof. Hanoch Gutfreund jest fizykiem teoretycznym, byłym rektorem (1991–1992) i prezydentem (1992–1997) Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Obecnie pełni szereg zaszczytnych funkcji – między innymi jest dyrektorem Centrum Einsteina jako opiekun archiwum i spuścizny intelektualnej Alberta Einsteina.
Z okazji 100. rocznicy otwarcia Uniwersytetu Hebrajskiego, która przypada w tym roku, prof. Hanoch Gutfreund wygłosi wykład, w którym opowie o początkach Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Jego związkach z Polską, polskimi uczonymi i przyjaciółmi, którzy wspierali jego powstanie.
Podjęte zostaną takie kwestie, jak plany utworzenia Uniwersytetu Hebrajskiego, wspierane przez towarzystwa przyjaciół w całym żydowskim świecie. Pierwsze takie towarzystwo – Towarzystwo Przyjaciół Uniwersytetu Hebrajskiego (TPUH) – powstało właśnie w Polsce w 1922 r. i miało około 30 oddziałów w całym kraju.
TPUH zainicjowało wielki projekt zbierania i wysyłania książek na Uniwersytet Hebrajski, a w latach 30. XX w. wysyłało również studentów do Jerozolimy. Po wojnie działalność TPUH została wznowiona pod kierownictwem Juliana Tuwima. Została ona zakończona w 1950 r., kiedy pogorszyły się stosunki Związku Radzieckiego z Izraelem.
Podczas wykładu scharakteryzowane zostaną również inicjatywy podejmowane w latach 90. XX w. na rzecz utworzenia katedry polskiej na Uniwersytecie Hebrajskim.
Wykład będzie połączony z rozmową, w której prof. Gutfreund odpowie na pytania o jego związki z Polską oraz wojenne i powojenne losy jego rodziny.
Wojenne losy rodziny Gutfreundów są jak soczewka, w której skupiły się doświadczenia kilku pokoleń oraz indywidualne przeżycia poszczególnych jej członków. Stanowią one przykład złożonych i tragicznych losów polskich Żydów, zarówno pod okupacją niemiecką, jak i sowiecką.
Wśród poruszanych tematów znajdą się m.in. doświadczenia jako uchodźców wojennych we Lwowie po 17 września 1939 r. pod okupacją sowiecką, wywózka w głąb Związku Radzieckiego oraz tułaczka przez Ural, Uzbekistan, Kazachstan i powojenny powrót do Polski.
W rozmowie nie zabraknie także kwestii dotyczących tragicznych losów części rodziny pod okupacją niemiecką oraz o motywy opuszczenia Polski po wojnie i decyzji podjętej przez rodziców o wyjeździe do Izraela.
Organizatorzy: Fabryka Emalia Oskara Schindlera – oddział Muzeum Krakowa; Instytut Historii i Archiwistyki UKEN, Instytut Judaistyki UJ, Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego