Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń – 10 lat prac na cmentarzach w Ugandzie, Tanzanii, Zambii oraz Zimbabwe.
W latach 1942-1952 w Afryce Wschodniej i Południowej funkcjonowało ponad dwadzieścia polskich osiedli w których mieszkało ok 20 tys. Polaków. Byli to ludzie, którzy przeżyli masowe sowieckie wywózki na Sybir, a potem wraz z Armią Polska dowodzoną przez gen. Władysława Andersa w 1942 r. opuścili ZSRS. Żołnierze poszli na front, a ludność cywilna została rozlokowana w różnych częściach świata w osiedlach uchodźczych. Po polskich skupiskach w Afryce pozostały do dziś cmentarze i kościoły. Przez lata miejsca zapomniane, w kilku przypadkach uległy zatarciu, a nawet dewastacji.
Od 2009 roku ekspedycje Uniwersytetu Pedagogicznego prowadzą poszukiwania i badania polskich nekropolii w Afryce Wschodniej i Południowej. Film Od Tengeru do Rusape… produkcji Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń, pokazuje 10 lat prac na cmentarzach w Ugandzie, Tanzanii, Zambii oraz Zimbabwe.